osobnosť

Španielsky tenista Carlos Moya: biografia, športová kariéra a osobný život

Obsah:

Carlos Moya, ktorého životopis, športová kariéra a osobný život sú popísané v tomto článku, je známy španielsky tenista, víťaz mnohých turnajov vrátane Rolanda Garrosa. Zrazu bola prvá raketa na svete. Teraz je súčasťou koučovacieho tímu Rafaela Nadala.

Biografické údaje

Carlos Moya sa narodil v auguste 1976 v španielskej Palme de Mallorca. Prvýkrát vzal tenisovú raketu vo veku šiestich rokov. Carlos tvrdo trénoval a čoskoro priniesol výsledky. Raz bol považovaný za jedného z najlepších juniorov na svete.

Profesionálna kariéra

Vo veku 19 rokov, keď zvíťazilo niekoľko futures a výziev, debutoval Carlos Moya na turnajoch ATP. Už v druhej súťaži dosiahol štvrťfinále. V novembri 1995 sa prvýkrát stal víťazom turnaja APR v Budapešti.

Nasledujúci rok sa Moya prvýkrát zúčastnil na Australian Open, kde nemohol prekročiť prvé kolo. Na súdoch Rolanda Garrosa a US Open vyletel v druhom kole. V auguste Carlos vyhral domáci turnaj na Mallorke. Na konci sezóny obsadil 26. miesto vo svetovom rebríčku.

Rok 1997 bol pre Carlosa Moyu prelomový. Na úvod senzačne dosiahol finále Australian Open, kde prehral s prvou raketou na svete s Pete Sampras. Okrem toho mu vynikajúca úroveň tenisu Carlos Moya počas sezóny pomohla získať pozvanie na účasť na záverečnom turnaji roka, kde sa dostal do semifinále.

Nasledujúci rok sa španielsky tenista šťastie spočiatku neusmial. Neúspešne vystupoval na austrálskych súdoch. To sa však zmenilo, keď sa turnaje začali na Carlosovej obľúbenej pôde. Najskôr vyhral turnaj ATP Masters v Monte Carle a potom dosiahol hlavné víťazstvo vo svojej kariére - stal sa víťazom French Open (Roland Garros). Bol to jeho prvý a posledný titul na turnajoch Grand Slam. Na konci sezóny sa Moya stala piatou raketou sveta.

Napriek relatívne slabému začiatku sezóny v roku 1999 dosiahol Carlos Moya v marci, keď sa dostal do finále na turnaji v Indian Wells, ďalší úspech: stal sa prvým Španielom, ktorý sa stal prvou raketou na svete. Bohužiaľ, v hornej časti svetového rebríčka, trval iba 13 dní.

Po niekoľkých málo úspešných sezónach sa Carlos Moya znovu objavil v roku 2002. Najprv dosiahol finále na turnaji v Monte Carle a potom vyhral v Cincinnati. Na záver svetového turné sa opäť dostal do semifinále. Vynikajúci výkon umožnil Španielovi vrátiť sa k Top 10 najlepším tenistom na planéte.

V roku 2004 Carlos Moya naposledy vyhral turnaj série ATP Masters. Vo finále sa v Ríme ľahko stretol s Davidom Nalbandianom. Po tomto víťazstve bol najvyšším úspechom tenista turnajový semifinále v Hamburgu.

V priebehu rokov Carlos Moya postupne strácal pozíciu vo svetovom rebríčku, ale tvrdohlavo sa zúčastnil všetkých súťaží. Ale vek a staré zranenia sa cítili stále viac a viac. Takmer celý rok 2009 mu chýbali zdravotné problémy. Carlos Moya, ktorý sa vrátil na súd nasledujúci rok, nebol nikdy schopný získať späť svoju pôvodnú podobu.

Zápas prvého kola turnaja v Madride bol posledným v jeho kariére legendy španielskeho tenisu. Naposledy chcel hrať na svojej milovanej French Open, ale kvôli problémom s nohou bol nútený opustiť veľký šport.