osobnosť

Heikki Kovalainen: životopis, fotografia

Obsah:

Anonim

Pokiaľ ide o Fínsko, existuje stereotyp, že ľudia z tejto severnej krajiny sú pomalí a nezranení. Zároveň však malá škandinávska republika neustále dodáva závodom Formule 1 odvážnych a rýchlych pretekárov. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - všetky tieto prúdové Fíni boli v hlavnej úlohe najsilnejšej závodnej série na svete. Medzi jeho významnými krajanmi nie je taký pilot Heikki Kovalainen, pilot tímu Renault, McLaren, Lotus-Caterham. Svoju kariéru začal dobre, dokončil prvé sezóny v prvej desiatke, ale potom bol bez sponzorstva nútený spolupracovať s nie príliš pevným tímom a už nepatril medzi najsilnejších.

Cesta k vzorcu 1

Takmer všetci najsilnejší vodiči automobilov na svete začali svoju športovú kariéru v motokárách. Na malých otvorených autách si môžu zdokonaliť svoje vodičské schopnosti dokonca aj deti. Heikki Kovalainen nasledoval túto cestu, ktorej prvé roky prešli na motokárovej dráhe. Vo veku desiatich rokov sa začal venovať motoristickému športu, keď dosiahol dobrý úspech. V roku 1999 sa stal druhým v krajine ao rok neskôr vyhral škandinávske majstrovstvá.

Image

Dosiahol aj svetové pódiá a stal sa bronzovým medailistom planéty.

Ďalšou etapou v životopise Heikki Kovalainen bola účasť v sérii British Formula Renault. Ambiciózny nováčik agresívne a odvážne pracoval na trati, bez rozpakov konkurencie skúsenejších konkurentov. Vo svojej prvej sezóne Heikki vyhral dva preteky a skončil rok na štvrtom mieste.

Mladý Finn upútal pozornosť Renault a bol zaradený do sponzorského programu koncernu. Sezónu 2002 začal Heikki Kovalainen už v pretekoch Formuly 3. Tu tiež pôsobil vo vedúcich funkciách a pravidelne vyhrával vo fázach tejto závodnej série.

Royal Series Debut

Mladý fínsky pretekár čoskoro prerástol úroveň menších závodných verzií av roku 2005 bol pozvaný ako skúšobný pilot do tímu Renault na testovanie vozidiel francúzskeho tímu. V priebehu roku 2006 Heikki Kovalainen verne zabalil kruhy do strojov svojho nového tímu a nakoniec zlikvidoval 28 000 km.

V roku 2007 francúzsky „stabilný“ opustil jeho vodca Fernando Alonso, ktorý uprednostnil iný tím, a vodcovia Renault sa rozhodli nasadiť sľubného Finna a presunúť ho do hlavného tímu. Kovalainen strávil svoju prvú fázu Grand Prix dosť nervózne, urobil niekoľko chýb a dokončil preteky na desiatom mieste. Avšak už na druhom podujatí sezóny v Malajzii sa mu podarilo skončiť na ôsmom mieste, keď získal prvé body v rebríčku majstrovstiev.

Heikki Kovalainen, chladný a sebavedomý, strávil prvú sezónu veľmi rovnomerne. Mohol by sa dokonca stať prvým vodičom v histórii formule 1, ktorý vo svojej debutovej sezóne skončil vo všetkých etapách.

Image

Vo fáze v Brazílii však jeho vozidlo vážne poškodilo zariadenie Schumacher a fínsky pretekár stratil závod. Nakoniec zopakoval záznam Tiago Monteira, ktorý vo svojej prvej sezóne presne odohral 16 pretekov.

Zmena tímu

Fernando Alonso, ktorý sa pripojil k McLarenu, nemohol nájsť spoločný jazyk s vodcami a partnermi nového tímu. Výsledkom bolo rozhodnutie vrátiť sa do Renaultu, s ktorým mal príjemné spomienky na sezónu šampiónov. Dva „stajne“ urobili akýsi zámok, v dôsledku čoho sa Alonso opäť stretol s francúzskym tímom a Heikki Kovalainen sa presťahoval do McLarenu.

Rok 2008 bol v kariére fínskeho pilota najúspešnejší. V tom roku sa prvýkrát a naposledy v živote podarilo vyhrať pódium série Grand Prix. Po víťazstve v Maďarsku sa niekoľkokrát dostal na pódium.

Heikki Kovalainen odštartoval prvé preteky sezóny v Austrálii, keď sa umiestnil na piatom mieste v pohybe. Už v ďalšej etape v Malajzii sa stal tretím a vyšplhal na pódium.

Maďarská Grand Prix bola hlavnou udalosťou v kariére športovca. Trať v Budapešti bola vždy považovaná za jednu z najzábavnejších vo Formule 1.

Image

Je plná zákrut a poskytuje malý priestor pre dlhé vysokorýchlostné trhnutie. Obratne manévroval v zákrutách, Heikki Kovalainen obišiel okolo Felipe Massu, ktorého motor zlyhal, a prvýkrát vo svojej kariére vyhral preteky.

Počas sezóny sa Finni mohli opäť vyšplhať na pódium, stať sa druhým v Taliansku a skončiť rok na siedmom mieste.

Pokles výsledkov

Rok 2009 bol obdobím tímu Brawn a McLaren sa prakticky nezúčastnil pretekov šampiónov. Zlyhania prenasledovali pilotov britského tímu z prvých etáp. Podľa výsledkov prvých pretekov sa ani Hamilton ani Heikki Kovalainen nedokázali prihlásiť na prvých 10. Ten tiež odišiel v prvej etape po zrážke v prvej etape Veľkej ceny v Austrálii.

Na ďalšom závode v Malajzii Heikki Kovalainen zapol prvé kolo a medzi nimi skončil. Potom sa jeho záležitosti trochu zlepšili, pravidelne bodoval, ale nikdy nemohol vyliezť na pódium.

Lídri tímu McLaren neboli spokojní s výkonom svojho druhého pilota a využili odchod majstra Jensona Buttona z Brawn, ktorý ho vyzval, aby nahradil fínskeho jazdca.

Fotografie Heikki Kovalainen sa stále objavovali na stránkach športových publikácií, ale jeho ďalšia kariéra bola v ohrození. Jazdec nemal sponzorstvo od najväčších spoločností a nemohol počítať so spoluprácou s vedúcimi „stajňami“ Formuly 1.

Pokus o reštart kariéry

V roku 2010 sa do Formuly 1 prihlásili tri nové tímy. Majiteľ Lotusu Tony Fernandez sa rozhodol pozvať na seba skúsených pilotov a využil služby Jarna Trulliho a Heikki Kovalainena. Schopnosti nováčika v kráľovskej sérii pretekov boli oveľa skromnejšie ako také monštrá ako Ferrari a Mercedes a fínsky pilot jednoducho nemal technické schopnosti so svojím novým autom, aby mohol súťažiť s poprednými pretekármi a podieľať sa na boji o majstrovstvá.

Počas troch rokov strávených v novom tíme Heikki Kovalainen nikdy nepristúpil na pódium a nemohol dokončiť aspoň jeden závod bodmi. Najväčším úspechom v týchto rokoch pre neho bolo dvanáste miesto na Veľkej cene v Japonsku.

Image

V roku 2013 sa majitelia Lotus, ktorí neboli spokojní s výsledkami svojho tímu, rozhodli zmeniť svoju politiku a začali do svojich radov priťahovať známych a známych pretekárov. Finn bol nejakú dobu bez práce, ale potom bol stále pozvaný na pozíciu skúšobného pilota a začal využívať nové schopnosti vysokorýchlostných automobilov.