Alena Zavarzina: prekrásna tvár dámskeho snowboardingu

Obsah:

Alena Zavarzina je športovým fanúšikom všeobecne známa po vynikajúcom výkone na olympijských hrách v Soči, kde získala bronzovú cenu v snowboardingu. Dievčaťu sa však preslávili nielen športové výsledky. Milostný príbeh Američana Vicka Wildeho a Aleny Zavarziny môže slúžiť ako dej pre film. Koniec koncov, po tom, čo sa oženil s ruskou krásou, sa zdá, že bývalý „stredný roľník“ získal krídla a na Zimných olympijských hrách v roku 2014 získal dve disciplíny naraz.

Začiatok cesty

Alena Zavarzina sa narodila v Novosibirsku v roku 1989. Dievčenská cesta k snowboardingu bola dlhá a kľukatá. Po prvé, rodičia dali svojej dcére rytmickú gymnastiku, ale kvôli problémom so zásobami boli nútení ju odtiaľ vziať. Druhá Alina Kabaeva z Aleny nefungovala a začala navštevovať bazén.

V zime však mala rád nový šport - snowboarding. Alenina záľuba sa postupne stala jej hlavnou športovou disciplínou, vzdala sa plávania a sústredila sa na svoju obľúbenú zábavu. Zavarzin začal s veľkolepou disciplínou Big Air, akoukoľvek akrobatikou na palube. O rok neskôr jej tréner poradil, aby prešla na vysokorýchlostný snowboarding, a dievča začalo hrať paralelne so slalomom a snowboardom.

V sedemnástich rokoch začala Alena Zavarzina účinkovať na veľkých súťažiach. Prvým medzinárodným turnajom pre ňu bolo javisko majstrovstiev sveta v Holandsku. Mladý športovec tu nedosiahol špeciálne vavríny, ale nestratila srdce a pokračovala v práci na sebe.

Alena sa postupne zlepšovala, patrila medzi troch lídrov juniorských majstrovstiev sveta a európskeho pohára. V roku 2009 zaviedla spoločnosť Závarzina striebro Majstrovstiev sveta juniorov a zároveň sa stala druhým v európskom pohári.

Víťazstvo dospelých

Pred zimnými olympijskými hrami v roku 2010 vo Vancouveri, rodák z Novosibirsku, s istotou zvýšila svoje športové majstrovstvá víťazstvom na majstrovstvách sveta v USA, Kanade a Európe. Alena Zavarzina bola považovaná za nádej na ruské snowboarding a mnoho z nich počítalo s dievčenskou medailou.

Vo Vancouveri sa však všetko pokazilo. Začalo to tým, že atlét bol takmer neskoro na začiatku kvalifikácie a úplne stratil koncentráciu zo skúseností. Alena dorazila na cieľovú čiaru iba sedemnáste a nebola vybraná vo finále 1/8.

Mladý snowboardista nebol prerušený prvými neúspechmi, zabudla na neúspech vo Vancouveri a začala sa pripravovať na ďalší olympijský cyklus. O rok neskôr, senzačne pre mnohých odborníkov, vyhrala majstrovstvá sveta, vyhrala súťaže v paralelnom obrovskom slalome.

Z Soči do Pyeongchangu

Prípravy na olympijské hry 2014 boli naolejované v poslednom období. Pred začiatkom sezóny objavila Alena kýlu chrbtice, kvôli ktorej musela vydržať dlhú liečbu. Dievčaťu sa sotva podarilo dostať sa do formy na zimu, keď pri výcviku absurdne zlomila ruku 2 mesiace pred začiatkom najväčších začatí štvorročného obdobia.

Alena Zavarzina sa nejakým zázrakom podarí podstúpiť operáciu a znovu získať svoju formu, pevne plánujúc hrať na domácich hrách. Ukázalo sa, že toto rozhodnutie je správne, počas pretekania sa krútila vzdialenosťou a získala disciplínu paralelného obrovského slalomu bronzovú medailu.

Po Soči sa dievča nespomalilo a na budúcom olympijskom cykle získalo na majstrovstvách sveta niekoľko ocenení. Najúspešnejšou sezónou pre ňu bolo obdobie 2016/2017, kedy po prvýkrát v kariére získala celkové umiestnenie svetového pohára v paralelnom obrovskom slalome.

K veľkej ľúto všetkých jej mnohých fanúšikov sa Alena Zavarzina na olympijských hrách Pyeongchang v roku 2018 nepodarilo predviesť. Ako jedna z obľúbených hier sa zastavila o krok ďalej od pódia a zaujala útočné štvrté miesto.