osobnosť

Skier Nortug Petter: životopis, úspechy a zaujímavé fakty

Obsah:

Nortug Petter je známy nórsky lyžiar. Má veľa ocenení a rekordov. Stal sa majstrom sveta 13-krát, dvakrát vyhral olympijské hry. Na majstrovstvách sveta sa stal absolútnym majstrom, podarilo sa mu zvíťaziť vo všetkých šiestich disciplínach. Po tom, čo sa stal dvojnásobným víťazom Svetového pohára, dostal neoficiálny titul Kráľ lyží. Dvakrát uznávaný ako najlepší športovec v Nórsku. Oponenti ho poznajú pre svoju jedinečnú schopnosť zrýchliť v cieľovej čiare a získať víťazstvo silným trhnutím. Obzvlášť sa mu to podarí, hovoriac skate štýlom.

Životopis lyžiara

Nortug Petter sa narodil v roku 1986. Narodil sa v nórskom meste Musvik v provincii Nur-Trendelag. Svoju kariéru začal v profesionálnom športe účasťou na kontinentálnych súťažiach. Konkrétne dosiahol určité úspechy v škandinávskych dostihoch, keď sa na pódium dostal sedemkrát. Najúspešnejšie pre neho boli prenasledovacie preteky a začína sa na vzdialenosť 15 kilometrov.

Na majstrovstvách sveta debutoval v sezóne 2005/06 lyžiar Nortug Petter. Debutoval vo sprinte, ktorý sa konal v Drammen. Nortug Petter dosiahol 35. miesto. Zároveň sa naďalej zúčastňoval škandinávskych súťaží. Na konci sezóny bolo oficiálne oznámené, že si získal miesto v reprezentácii.

Zároveň vo svojej prvej sezóne na majstrovstvách sveta vyhral Nortug prvé víťazstvo. 8. marca 2006 skončil prvý v lyžiarskom stredisku švédskeho Falunu. Za chrbtom nechal dvoch Nemcov - Tobiasa Angerera a Axela Taykhmana.

V poslednom závode tejto sezóny skončil Northug Petter druhý. V tom istom lyžiarskom stredisku vynechal víťazstvo a stratil v cieli Švédskeho Matthiasa Fredrikssona za menej ako štyri sekundy. V celkovom hodnotení dokončil svoju prvú sezónu na majstrovstvách sveta na 15. mieste.

Hviezda budúcnosti

Hviezda budúcnosti - to je presne to, čo nazval Northug na začiatku svojej športovej kariéry mnohými novinármi, a nezlyhali. Niekoľko výrobcov lyžiarskeho vybavenia s ním bojovalo naraz. Víťazstvo v tejto konfrontácii vyhral Fisher. Nortug bol v tom čase ešte junior, napriek tomu bola v jeho zmluve zahrnutá colná sadzba. Predtým to nebolo nikdy urobené pre mladých športovcov. Tarifa sa vynásobila 5, ak Nortug stiahne nórsky tím do svetovej elity do konca roku 2007.

V roku 2006 sa zimné olympijské hry konali v talianskom Turíne, ale Nortug sa nedostal do národného tímu. Škandinávci získali 3 strieborné a jednu bronzovú medailu. Takéto predstavenie sa považovalo za zlyhanie. Potom boli mnohí, rovnako ako samotný Nortug, zmätení, prečo nebol vzatý na olympijské hry.

Prvý veľký úspech mu prišiel na majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v roku 2007 v japonskom Sappore. Nortug vyhral štafetu. O dva roky neskôr získal v Českej Liberci svoju prvú zlatú medailu z majstrovstiev sveta v jednotlivých pretekoch. Nór bol na prvom mieste v prenasledovaní, keď prešiel klasickým štýlom 15 kilometrov a potom rovnaké množstvo korčuľovania. Brilantné víťazstvo v tomto závode bolo uznané ako jedno z najlepších výsledkov Pettera Northuga.

Kráľovský rok

Rok 2010 bol pre Northug skutočne hviezdnym rokom. Na konci sezóny sa po prvýkrát v kariére stal víťazom svetového pohára. Nortug prišiel ako prvý na cieľovú čiaru ako prvý, ďalších 6 krát bol druhý a raz sa umiestnil na treťom mieste. Len český Lukáš Lauer, ktorý sa stal druhým v celkovom poradí, bol schopný vynútiť vzhľad zápasu. V skutočnosti však nebol boj, pretože výhoda Northugu bola 600 bodov.

V tom istom roku nórsky triumfálne vystúpil na olympijských hrách vo kanadskom Vancouveri. Aj keď spočiatku sa všetko pokazilo. Vo vzdialenosti 15 kilometrov vo voľnom štýle Nortug dorazil na 41. miesto av prenasledovacom závode išiel v skupine vodcov, až kým nezostal na poslednom stúpaní a obsadil iba 11. miesto.

Pri hromadnom štarte na 50 kilometroch v cieľovej čiare sa mu však podarilo dostať pred nemeckú Axel Taykhman o tri desatiny sekundy, keď získal prvú zlatú olympijskú medailu.

V štafete Nortug utiekol v poslednej etape a prekonal vzdialenosť od štvrtého miesta. Podarilo sa mu predbiehať vodcov, ale v tom čase sa Švéd Marcus Hölner odtrhol od prenasledovateľov, takže Nóri získali striebro.

V poslednom sprintovom závode Nortug bojoval s dvoma Rusmi Nikitou Kryukovom a Alexandrom Panzhinským, stratil ich a získal bronz.

V poslednom tímovom sprinte Nortug získal spolu s Eysteinom Pettersenom ďalšie olympijské zlato. Pre nórsky tím to bola triumfálna olympiáda, v ktorej sa umiestnili na prvom mieste v celkovom hodnotení bežeckého lyžovania.

Druhý víťaz Svetového pohára

Na majstrovstvách sveta 2010/11 Nortug stratil víťazstvo na švajčiarskom Dario Cologne, keď obsadil druhé miesto. V sezóne 2011/12, on bol tretí, čo umožnilo Colony, aby sa zlato zdvojnásobilo. Až v sezóne 2012/13 získala planéta titul najsilnejšieho lyžaře.

V celkovom hodnotení predbehol švajčiarsky Dario Cologne, ktorý sa tentokrát stal tretím a ruský Alexander Legkov, ktorý skončil na druhom mieste. Jeho poslednou výhodou bolo takmer 200 bodov od najbližšieho prenasledovateľa.

Druhý olympijský triumf

Druhé olympijské hry v jeho kariére však boli neúspešné. Začiatočníkom premeškal klasický štýl 15 kilometrový závod. Potom skiatlon zlyhal a obsadil iba 17. miesto.

V závode 50 km od hromadného štartu sa dostal na 18 pozícií. Najbližšie k olympijskej medaili bol Nortug v štafete. V poslednej fáze znova utiekol. Tentoraz sa mu však nepodarilo odstrániť počet nevybavených vecí, ktoré vytvorili jeho krajania na začiatku závodu. Nortug priniesol nórskemu mužstvu štvrté miesto, takmer 40 sekúnd za Francúzom Buanom.

V sprinte v štýle sprintu vo voľnom štýle Nortug nečakane prehral v semifinále a posledný deň olympijských hier spolu s Olou Vigen Hattestad sa stal štvrtým v mužskom sprinte. V dôsledku toho sa mu nepodarilo vyhrať jednu medailu, ale to nezabránilo jeho tímu vyhrať celkové bežecké lyžiarske preteky.