kultúra

Olympijské medaily - vrchol kariéry každého športovca

Olympijské medaily pre väčšinu športovcov, s výnimkou futbalistov a profesionálnych boxerov, sú najvyšším uznaním ich talentu, korunou ich kariéry, čo väčšina z nich usiluje o celý svoj život. Ich dizajnu a vzhľadu sa vždy venovala zvýšená pozornosť, mnohí z nich po dlhú dobu zostali v pamäti nielen športovcov, ale aj bežných fanúšikov.

Ako viete, olympijské medaily sa objavili až s oživením týchto športov na konci XIX. Storočia. V roku 1894, dva roky pred hrami v Aténach, sa prijalo osobitné rozhodnutie udeliť víťazovi a výhercom ceny, pričom zlato bolo na prvom mieste, striebro na druhom mieste a bronz na treťom mieste.

Podľa rozhodnutia toho istého kongresu mali byť olympijské zlaté a strieborné medaily vyrobené zo striebra z 925. testu. Na rozdiel od cien za druhé miesto mali byť pokryté 6 gramami čistého zlata. Športovci, ktorí sa umiestnili na treťom mieste, mali dostať medailu z vysoko kvalitného bronzu.

Prvými olympijskými medailami navrhnutými Francúzom J. Chaplinom na jednej strane bol obraz Zeusa s bohyňou víťazstva Niki a na druhej strane staroveká grécka akropola s nápisom, v ktorom sa uvádza, že jeho majiteľ bol držiteľom ceny olympijských hier. V Aténach-1896 bolo vyhraných celkom štyridsať tri súborov medailí, hmotnosť jednej medaily bola iba štyridsať sedem gramov.

Olympijské medaily, ktorých fotografie sa zverejňujú asi rok pred začiatkom hier, väčšinou priamo súvisia s tradíciami krajiny, v ktorej sa tieto súťaže konajú. Neexistujú žiadne jednotné požiadavky na ich vzhľad, veľa záleží na dizajnérovi a organizátorovi. Aj ich forma nebola vždy kruhom. Napríklad v roku 1900 boli ceny udelené vo forme malých obdĺžnikov, na stranách ktorých boli vyobrazené Nika a tá istá akropola.

Do roku 1960 boli olympijské medaily udeľované priamo do rúk, ale v Ríme boli prvýkrát zavesené na bronzových reťaziach. Od tejto chvíle sa slávnostné odovzdávanie cien stalo slávnostnejším a krajším a ceny na hrudi športovcov začali pôsobiť pôsobivejšie. Po 38 rokoch sa v medailách objavilo ďalšie očko, do ktorého páska začala chodiť. Táto tradícia pokračuje dodnes.

Medzi olympijské medaily okrem ocenení víťazov a víťazov cien patrí aj slávny rád P. de Coubertina. Považuje sa za najvyššie ocenenie Medzinárodného olympijského výboru a udeľuje sa športovcom a funkcionárom, ktorí významne prispeli k rozvoju olympijského hnutia. V športovej hierarchii sa táto cena považuje za ešte prestížnejšiu ako zlatá medaila.

Olympijské medaile sa udeľujú vo slávnostnej atmosfére, zatiaľ čo štátna hymna víťaznej krajiny určite znie a jej vlajka je zdvihnutá. Osoba, ktorá získa toto ocenenie, bude navždy zostať v análech vynikajúcim športovcom svojej generácie, človekom, ktorý sa prekonal.