osobnosť

Meryl Davis: kariéra a osobný život korčuliarov

Obsah:

Krasokorčuliarka Meryl Davis je jedným z najviac titulovaných športovcov v ľadovom tanci. Spolu s Charlie Whiteom vyhrala všetky prestížne svetové súťaže vrátane olympijských hier v Soči v roku 2014 a získala srdcia miliónov fanúšikov.

Začiatok kariéry

Meryl Davis sa narodil 1. januára 1987 v Michigane. Vo veku piatich rokov korčuľovala na zamrznutom jazere. V tom istom roku začala trénovať ako osamelý krasokorčuliar, ale vo veku ôsmich rokov sa vyskúšala v tanci na ľade a rozhodla sa pre tento šport.

Od roku 1997 je Meryl na návrh trénerov spárovaná s Charlie Whiteom. Od prvej sezóny duo vykázalo vysoké výsledky takmer vo všetkých súťažiach, na ktorých sa zúčastnilo.

Juniorská kariéra Meryla Davisa a Charlieho Whitea začala menej úspešne: na prvých Majstrovstvách sveta juniorov v roku 2004 sa športovci dostali iba na 13. miesto a ďalšiu sezónu sa nezúčastnili ani na hlavnom začiatku roka kvôli zraneniu partnera.

V minulej sezóne, predtým ako sa presťahovali do seniorov, vybrali Meryl a Charlie finále Grand Prix, na ktorých sa umiestnili na druhom mieste, zvíťazili na národnom šampionáte a dostali sa na pódium majstrovstiev sveta, keď získali bronz.

Olympijský cyklus 2006 - 2010

Prvý rok pre dospelých korčuliarov začal dvoma po sebe idúcimi štvrtými miestami v etapách Veľkej ceny. Na Majstrovstvách štyroch kontinentov sa tiež stali štvrtými a na Majstrovstvách sveta sa stali siedmymi. Odborníci zaznamenali veľmi vysokú technickú súčasť jazdenia na páre. Na turnaji v Nagane sudcovia ohodnotili všetky prvky programu na najvyššiu, štvrtú úroveň. Pred týmto úspechom nemal jediný pár na svete.

V nasledujúcom období korčuliari postupne zvyšovali výsledok: vo svojej kariére získali prvú medailu etapy seriálu Grand Prix v Paríži a na majstrovstvách sveta sa stali šiestimi v súčte dvoch programov.

V roku 2008 športovci prvýkrát dosiahli finále Grand Prix, a to napriek neúspešnému výkonu v jednej z etáp. Davis / White, ktorý vyhral bronz vo finále a potom vyhral národné majstrovstvá, zostal nominálne druhým párom krajiny, keďže skúsení Tanit Belbin a Benjamin Agosto si zachovali štatút vodcov.

Na Majstrovstvách sveta nemali Meryl Davis a Charlie White pár stotín bodu pred prvým stupňom víťazov.

Olympijská sezóna 2009 - 2010 sa stala zlomovým bodom v kariére korčuliarov. Pár s istotou porazil Belbin / Agosto prvýkrát na majstrovstvách USA a následne sa nikdy nestratil s bývalým prvým číslom národného mužstva. Hlavnými súpermi tanečníkov v boji za svetové vodcovstvo boli kanadskí atléti Tessa Virtue a Scott Moir. Bolo to pre nich, že pár prišiel o zlato z olympijských hier vo Vancouveri. Zvyšní konkurenti Cnosť / Moir a Davis / White zostali pozadu.

Špecialisti označili výkon oboch párov za revolúciu v tanci na ľade, pretože športovci preukázali nielen najvyššiu kvalitu technických prvkov, ale aj inovatívny prístup k nastavovaniu programov.

Olympijský cyklus 2010 - 2014

Celý olympijský cyklus predchádzajúci olympiáde v Soči sa konal v súťaži medzi kanadskými a americkými pármi. V akejkoľvek súťaži, na ktorej sa zúčastnili obe duety, bojovali ostatní športovci medzi sebou iba o bronz.

Je potrebné poznamenať, že počas mnohých rokov súperenia sa páry trénovali v tej istej skupine a hovorili o sebe s veľkou úctou.

Hneď po olympijských hrách získali Meryl Davis a Charlie White prvý chýbajúci svetový titul v histórii USA.

V roku 2012 sa Davis a White po páde trénerského dua Marina Zueva a Igor Shpilband rozhodli pokračovať v práci pod vedením Zuevy.

V predlympijskej sezóne pár opäť porazil svojich hlavných súperov na majstrovstvách sveta, čím prekonal svetový rekord v počte krátkych a voľných tancov.

Vyvrcholením kariéry korčuliarov bolo spoľahlivé víťazstvo na olympijských hrách v Soči s ďalšou aktualizáciou svetových rekordov. Na tej istej olympiáde pár v americkom tíme vyhral bronz. Obrovským úspechom s divákmi bol bezplatný tanec „Scheherazade“ k hudbe Rimského-Korsakova.

Po triumfálnej sezóne sa pár nezúčastnil oficiálnych štartov. Športovci oficiálne oznámili svoj odchod do dôchodku vo februári 2017.