osobnosť

Legendy svetovej atletiky: Kenenis Bekele

Obsah:

Anonim

Ak je box pre amerického chlapa s tmavými kožami dobrá šanca, trať a pole je etiópsky chlap. Jedným z najjasnejších príkladov tohto tvrdenia je príbeh Kenenisa Bekeleho, afrického bežca, ktorý navždy napísal svoje meno v anále svetových športov.

Z článku sa čitateľ dozvie, ako hviezda mladého etiópskeho štýlu vystúpila na Atletiku Olympus. Článok sa zameriava na prístup k tréningu Kenenisy Bekele, jeho fyziologické údaje a charakteristiky bežeckej techniky. Poskytujú sa aj zaujímavé informácie o osobnom živote športovca, jeho záľubách a vyhliadkach na život.

Image

Cesta k sláve

Veľký africký bežec sa narodil 13. augusta 1982 v etiópskom meste Bakoji. V tom istom meste sa narodili sestry Dibaba - tiež v budúcnosti slávne africké bežcov na dlhé vzdialenosti. Kenenisa bola v jeho rodine druhým šiestym dieťaťom, ktoré sa podľa afrických štandardov považuje za celkom bežné. Mimochodom, Kenenisa's sourozenec Tariku tiež trénuje v etiópskom tíme a dokonca získal zlatú medailu na majstrovstvách sveta v pretekoch 3000 metrov.

Rodina Bekele sa zaoberala poľnohospodárstvom. Chov hospodárskych zvierat a pestovanie plodín umožnili chlapcovi tráviť veľa času vonku.

Podľa samotnej Kenenisy sa jeho zoznámenie s behom začalo pomerne skoro zo školy. Budúca hviezda svetového športu pre vedomosti musela 10 rokov prejsť každý deň 10 kilometrov jednosmerne. V skutočnosti sa ukázalo, že beh po diaľke do školy bol oveľa príjemnejší a užitočnejší. Najprv chlapec prešiel touto vzdialenosťou za hodinu, ale potom vyrástol a zdvojnásobil svoj výsledok. Takže prvé kroky sa podnikli smerom k svetlej budúcnosti. Tu sa ukazuje, aké je tajomstvo športového tréningu pre bežcov tohto rozsahu.

Vo vzdelávacej inštitúcii sa budúci skvelý štýl niekoľkokrát odlíšil a vyhral školské kríže. V roku 1999 bol mladý muž spozorovaný a poslaný na obranu cti školy pre provinčné majstrovstvá. Kenenis potom s istotou získal prvé miesto. Toto víťazstvo dalo športovcovi lístok nielen na národné majstrovstvá, ale aj na veľký šport.

Jednou z modiel pre mladého muža bola Haile Gibreselassie, legenda behuového štýlu. To však nezabránilo Kenenis Beckel v prelomení mnohých záznamov slávneho bežca.

Image

Úspech v športe

Na národnom šampionáte bol Bekele na 6. riadku, čo bol samozrejme považovaný za úspech vzhľadom na veľkú konkurenciu v národnom tíme. Profesionálni tréneri behu upozornili na stúpajúcu hviezdu atletiky. Bežec bol pozvaný, aby hral v profesionálnom športovom klube Mugher Cement.

V 19 rokoch mladý muž preukázal svoj potenciál tým, že získal 5 000 metrov striebornú medailu juniorských majstrovstiev sveta.

Od roku 2002 začína ostrý štart v kariére športu Kenenisa Bekele.

Image

Medzi najvýznamnejšie ceny športovcov patrí zlato v prvej desiatke a striebro v prvej päťke na olympijských hrách v Aténach, zlaté medaile v podobných disciplínach v Pekingu 2008.

Športovec je štvornásobným majstrom sveta v 10 km pretekoch a majstrom sveta v roku 2009 v „piatich“ pretekoch. Okrem toho je Bekele známy ako jeden z najbežnejších bežcov. Styer získal viac ako 15-krát víťazstvo na majstrovstvách sveta v behu na lyžiach!

Image

Bekele, napriek 35-ročnému medzníku, zostáva vo forme a vykazuje dobré výsledky. Ako sa často stáva u športovcov, s vekom sa začal sám snažiť bežať na väčšie vzdialenosti. Napríklad v roku 2016 športovec vyhral berlínsky maratón a vydal osobný rekord - 2 hodiny 3 minúty a 4 sekundy. Ukazuje sa, že bežec prekonal 42 kilometrov 125 metrov rýchlosťou viac ako 20 kilometrov za hodinu!

Počas behu na 25 kilometrov si Kenenis Bekele vytvoril osobný rekord v decembri 2017, keď prekonal vzdialenosť za 1 hodinu, 13 minút a 43 sekúnd.

Image

Športovec je stále majiteľom svetových rekordov v behu 5 a 10 kilometrov.

Image

Charakteristické vlastnosti a vlastnosti športovca

Jednou z hlavných charakteristík stylera je malá výška a hmotnosť. Kenenis Bekele váži 56 kilogramov s nárastom o 165 centimetrov. Mnohé legendy svetového diaľkového behu majú podobné ukazovatele. Napríklad Mo Farah váži 58 kilogramov so zvýšením o 165 centimetrov. Haile Gibresilassie bola v najlepších rokoch lepšia ako Beckele iba o 2 kilogramy. Hmotnosť Kenenisa Bekele mu umožňuje behať „mimo špičku“ na dlhú dobu, čo robí obrovské skoky. Podobná technika behu je charakteristická pre mnohých etiópskych atlétov.

Image

Mimoriadna pozornosť pri výcviku Kenenis Bekele sa opiera o zrýchlenie dokončovania. Posledných 400 metrov „desiatok“ je tento športovec schopný bežať rýchlejšie ako 54 sekúnd, čo je vynikajúci vzhľad pre stylera.