osobnosť

Rakúsky pretekár automobilov Gerhard Berger: životopis a športová kariéra

Obsah:

Anonim

Gerhard Berger je známy rakúsky pretekársky automobil, ktorý hrá vo viacerých tímoch vo Formule 1. Vo fázach súťaží bol opakovane víťazom a víťazom cien.

Image

Gerhard Berger. Talentovaný debutant

Narodil sa v auguste 1959 v rakúskom meste Wergl. Svoju profesionálnu kariéru začal s automobilovými závodmi, ktoré sa konali pod záštitou Alfa Romeo, kde ukázal veľmi dobré výsledky.

Čoskoro sa Gerhard Berger presťahoval do prestížnej Formuly 3, kde úspešne bojoval so slávnym Talianom Ivanom Capelli v boji o titul majstra kontinentu. V roku 1984 bol Berger pozvaný do nemeckého tímu Formuly 1 - ATS. Vo svojom debutovom závode na svojej rodnej rakúskej trati ukázal Gerhard iba dvanásty výsledok.

Úspešnejšie bolo vystúpenie na talianskej Grand Prix, ktorá sa konala na slávnom okruhu v Monze. Gerhard Berger v súťaži s významnými a skúsenejšími pilotmi dokázal skončiť na šiestom mieste. Rakúsky pretekár bohužiaľ kvôli jeho nezaradeniu do oficiálnej prihlášky na šampionát nezískal body za tento úspech.

Autonehoda a prvé úspechy

1985 začal pre mladého Gerharda Bergera, ktorého fotografiu je možné vidieť v článku, je veľmi neúspešný. Dostal sa k dopravnej nehode, v dôsledku čoho zlomil krčné stavce. Napriek tomu sa rýchlo zotavil a vrátil sa do Formuly 1, kde začal hrať za nový tím - Arrows.

Image

Po štyroch neúspešných fázach, v ktorých sa Rakúšan nemohol dostať na cieľovú čiaru, začal vykazovať relatívne dobré výsledky. A na posledných dvoch Grand Prix (v Južnej Afrike a Austrálii) sa mu podarilo dostať do bodovej zóny.

V roku 1986 bol Gerhard Berger vodičom pretekárskych automobilov, ktorý zastupoval taliansky tím Benetton. Po cieli v divadelnej zóne na Veľkej cene v Brazílii a Španielsku získal Rakúšan na pódiu v San Maríne prvé miesto a postúpil na pódium.

Najlepšie výsledky však boli pred nami. Na Grand Prix v Mexiku sa Berger s dôverou zaoberal slávnym Alainom Prostom a Ayrtonom Senám a prvýkrát vyhral vo fáze 1. Vďaka týmto výsledkom dostal pozvanie vystúpiť pre jednu z najslávnejších spoločností - Ferrari.

Nové víťazstvá a úspechy

Počas troch sezón, ktoré strávil vo Ferrari, vyhral Gerhard Berger štvornásobne Grand Prix a sedemkrát sa umiestnil na prvých troch miestach. V sezóne 1988 získal 41 bodov a celkovo si v celkovom poradí získal tretiu priečku.

Na nasledujúcom šampionáte však mal často problémy so strojom. Na pódiu v San Maríne v dôsledku nehody zapálilo jeho auto a záchranári prišli včas, aby zachránil pilota len pred vážnymi následkami.

Image

Po sérii porážok podpísal Gerhard Berger v roku 1990 zmluvu s britskou stajňou McLaren, v ktorej sa spojil s legendárnou Ayrton Sennou. Zostal trochu v tieni brazílskej, rakúsky pretekár vykazoval trvalo vysoké výsledky, pravidelne bodované body a vždy vstúpil medzi päť najlepších pilotov formule 1.

V roku 1993 sa Berger vrátil do stajne „Ferrari“. Rok a pol Gerhard nemohol zvíťaziť, túto sériu ukončil až na Veľkej cene Nemecka v roku 1994. Útulne vynechal ďalšie víťazstvo na jednej z otočení javiska v Austrálii, kde Nigel Mansell úspešne využil rakúsku chybu. Na konci sezóny si Berger zopakoval rekord a na celkovom hodnotení sa umiestnil na treťom mieste.

Návrat do Benettonu a odchod do dôchodku

Next. Po ďalšej sezóne vo Ferrari sa Gerhard Berger rozhodol vrátiť do Benettonu a hľadať nové víťazstvá. Tu však pokračoval v pravidelných neúspechoch. V etape v Nemecku, len pár kôl pred cieľovou čiarou, jeho auto zapálilo a vyhorel motor.

V roku 1997, počas svojej poslednej sezóny Formuly 1, rakúsky závodný automobil vynechal tri preteky kvôli ťažkej sínusitíde a potom sa vrátil a získal skvelé víťazstvo na Nemeckej Veľkej cene. Bol to posledný triumf nielen pre Bergera Gerharda, ale aj pre Benettona.