osobnosť

Najvýraznejší jazdec rally Sebastian Loeb

Obsah:

Sebastian Loeb - najslávnejší francúzsky víťaz rally, ktorý sa stal deviatym majstrom sveta a majiteľom veľkého množstva bodov a ocenení za WRC. V tejto publikácii vám povieme viac o tomto vodcovi, „kráľovi ciest“.

Stručné informácie zo života jazdca

Tento očarujúci rallyster sa narodil koncom februára 1974 v Agne v Alsasku (Francúzsko). Od detstva mal rád gymnastiku, mechaniku a elektroniku. Neskôr sa jeho záľuba stala profesionálnou činnosťou: Loeb sa stal kvalifikovaným elektrotechnikom. Neskôr začal priťahovať krásne športové autá a preteky, ktoré ho neskôr priviedli na rally.

Tréning a prvé kroky v kariére vodičov rally

Ako sa neskôr ukázalo, Sebastian Loeb sa rozhodol s vedomím posilniť svoju vášeň pre automobilové preteky. Na tento účel ho jeho rodičia poslali študovať na profesionálnu rallyovú školu Citroen, ktorú s vyznamenaním ukončil. Tento krok bol pre budúceho majstra veľmi dôležitý.

Ďalšou etapou bolo prvé predstavenie mladého muža v roku 1998 na medzinárodnej scéne. Na základe tradície sa Sebastian rozhodol zvoliť Citroën Saxo ako prvé auto.

Zároveň bol jeho mentorom už známy jazdec pretekárskych vozidiel a navigátor rally - Guy „Grizzly“ Freklen. Na prekvapenie samotného mladého muža jeho prvá rasa vykázala vynikajúce výsledky, čo mu umožnilo posunúť sa ďalej po rebríčku kariéry. A tak začal svoju činnosť v športe Sebastian Loeb. Aj keď biografia neodhaľuje podrobnosti o detskom a mládežníckom veku športovca, podrobne popisuje začiatok a súčasný stav v kariére.

Preteky a súvisiace úspechy

Na začiatku roku 1999 bol Sebastian opäť pozvaný na výročné zhromaždenie, kde sa zúčastnil troch etáp WRC. Tentoraz bol sľubný atlét viac ako kedykoľvek predtým víťazstvom a celosvetovým uznaním. A presne o tri roky neskôr sa mu nakoniec podarilo vyhrať prvé majstrovstvá sveta v rally medzi juniorom. Od tohto momentu vážne začali hovoriť o pretekoch o rally ako o budúcom majstri.

V rally 2002 sa Sebastian Loeb (jeho fotografia môže vidieť nižšie) rozhodol pripraviť sa na 100%. Za týmto účelom veľa trénoval a tiež vypracoval svoju vlastnú cestovnú stratégiu. Výsledkom bolo, že jeho snahy neboli zbytočné, pretože sa mu podarilo obsadiť druhé miesto na prvom závode v Monte Carle. Na konci sezóny sa športovec stal desiatym v celkovom hodnotení.

Prvá strata a zmysel pre hospodársku súťaž

V roku 2003 čelil Sebastian jednému z najzávažnejších súperov - nórskemu pretekárovi automobilov Peterovi Solbergovi, ktorého však v poslednej fáze druhej sezóny prehral. Napriek porážke sa jazdcovi podarilo stať sa prvým v austrálskej rally, ktorá sa rozsvietila v Nemecku, Monte Carle, San Remo a trasách na Cypre, Katalánsku a vo Veľkej Británii.

Ročné obdobia od roku 2004 do roku 2006

Rok 2004 bol pre Sebastiana rozhodujúcim a víťazným rokom. Počas nasledujúceho ročného zhromaždenia sa mu podarilo stať sa majstrom sveta. Presne o rok neskôr Sebastian Loeb opäť zvíťazil a svoj titul majstra posilnil ďalšou svetovou cenou. Naopak, rok 2006 nebol pre toho chlapca úspešný, ale priniesol nové ocenenia.

Takže v novej sezóne dostal športovec druh ocenenia spojeného s jeho osobným záznamom. Faktom je, že počas svojej účasti na majstrovstvách sveta sa nikdy nezúčastnil nižších miest ako druhé. Napríklad počas rally vo Švédsku a Monte Carle sa mladý jazdec nemohol obísť okolo Finna Marka Gronholma a získal čestné druhé miesto. Účasť na inej sérii majstrovstiev ho však urobila vodcom.

Potom došlo k zhromaždeniu Akropoly a Fínska a opäť na druhom mieste, víťazstvo na trati v Nemecku, bezpodmienečné víťazstvo v Japonsku a na Cypre. Možno by taký „hojdačka“ pokračoval dlhšie, keby nebol zranený Sebastian Loeb.

K tomuto incidentu došlo v Alpách, kde víťaz išiel na jazde na horských bicykloch. Kvôli nedbanlivosti padol neúspešne a zlomil mu ruku. Výsledkom bolo, že štyri posledné etapy majstrovstiev sveta prebehli bez neho.

Ročné obdobia 2007 až 2010

Na ďalšie tri roky v rade, počnúc rokom 2007, sa Loeb opäť stal majstrom sveta v rally. V roku 2009 sa mu navyše darilo víťazstvo s veľkým úsilím, keďže jeho nepokojom sa stal nepokojný Fin Mik Mik Hirvonen. Je zaujímavé, že všetko bolo rozhodnuté výpočtom bodov. Podľa poroty sudcov bol Sebastian iba o jeden bod pred svojím súperom.

V roku 2010, na Rally WRS, Sebastian Loeb získal nepopierateľné víťazstvo a stal sa majstrom v predstihu. Podľa neho mu pozitívna aura jeho rodného Agna, ako aj podpora príbuzných a priateľov pomohli dosiahnuť také výsledky.

Prvé zvesti o ukončení kariéry

Napriek mnohým víťazstvám v športe začal Sebastian vážne uvažovať o ukončení svojej kariéry. Prvýkrát o tom hovoril v septembri 2010. V tom čase si fanúšikovia a fanúšikovia atléta vzali to, čo sa povedalo ako akýsi vtip. Rallyist však potvrdil svoj úmysel začiatkom roku 2011. O niečo neskôr bude schopný realizovať svoj plán a vážne sa zapojiť do zariadenia rodinného života.

Ihneď po zvestovaní, že Sebastian Loeb opúšťa rally, sa predstavitelia Citroënu „rozhýbali“. Podľa nich zatiaľ nie je možné opustiť športovca, pretože ich zmluva s ním bola nedávno obnovená. Sám Sebastian o niečo neskôr bude opäť hovoriť o odchode, ale o tom budeme hovoriť nižšie.

Tento neúspešný rok 2011

Budúci rok 2011 začal pre atléta úplne neúspešne. Počas prvej etapy nasledujúceho majstrovstiev sveta sa nemohol umiestniť na prvom mieste. Naopak, neočakávane pre seba a ostatných skĺzol na šieste miesto. Sebastian však časom získal silu a ešte skončil, ale už druhý. Podľa neho mu trestné minúty bránili v obsadení prvého miesta, ktoré sa dostal z vlastnej hlúposti a takmer v cieli.

Počas nasledujúcich pretekov získal Loeb výlučne ceny. V individuálnej súťaži sa mu dokonca podarilo dosiahnuť 171 bodov. Počas zhromaždenia, ktoré sa začalo v auguste toho istého roku, však Sebastianov tím získal prvé miesto.

Príčinou straty bola porucha kolesa, ktorá sa objavila opäť tesne pred víťazstvom. Je zaujímavé, že v predposlednej fáze vodičský tím čakal na príjemné prekvapenie vo forme odmeny za ďalší rekord. Ako sa ukázalo, posádka Loebu prvýkrát v histórii WRC obsadila prvé miesto v počte špeciálnych etáp, ktoré vyhral. "A museli ísť až na 803, " hovorí Sebastian.

Správa o čiastočnom vyradení

Rok 2012 bol pre Loebom úspešnejším rokom, keď začal ďalším víťazstvom na dostihovej dráhe v Monte Carle. V rovnakom období sa pretekár rozhodol konečne bodovať všetky „andy“ týkajúce sa jeho odchodu. O svojom rozhodnutí informoval novinárov na veľkej tlačovej konferencii, ktorá sa konala bezprostredne po medzinárodnej autosalóne v Paríži.

Správa sa týkala čiastočného pozastavenia jej činnosti. Oznámil tiež, že má v úmysle pokračovať v súťažiach, ale výlučne v jednotlivých pretekoch (a to je asi 2-3 etapy).

Okrem toho hlavný pilot a navigátor Citroënu hovoril o svojej ďalšej účasti na závodných sériách majstrovstiev sveta v cestných automobiloch. Podelil sa o podrobnosti nového herného simulátora, ktorý bol vytvorený špeciálne pre fanúšikov automobilových pretekov a kreativity športovcov. V tomto prípade hovoril o „Sebastian Loeb Rally Evo“ (Sebastian Loeb Rally Evo), ktorý vyvinula talianska spoločnosť Miltstone.