osobnosť

Elena Naimushina: na pamiatku veľkého majstra

Obsah:

Anonim

14. marca 2017 sa mnoho športových fanúšikov otriaslo - veľká majsterka Elena Naymushina sa nestala. Majster športu mal iba 52 rokov. Elena Naimushina vstúpila do histórie športovej gymnastiky ako veľmi odvážna, neuveriteľne schopná a niekedy nie ženská tvrdohlavá dievčina.

životopis

Budúca hviezda gymnastiky sa narodila 19. novembra 1964 neďaleko malej dediny Askiz v Khakassskej republike. Mnohí prekvapili jej narodenie: narodenie dieťaťa sa uskutočnilo vo vlaku, odkiaľ bola Elena matka a jej novonarodená dcéra okamžite poslané do najbližšej nemocnice. Gymnastka žila so svojou rodinou v Krasnojarsku.

Ako to všetko začalo

Lekári našli malú Lenu so srdcovými problémami. Diagnóza bola vykonaná rýchlo - srdcová vada a odporučila matke, aby sa pokúsila dať dievčaťu lekársku gymnastiku. Odborníci tvrdia, že mierna fyzická aktivita bude mať priaznivý vplyv na zdravie tak dôležitého orgánu. Ale už v roku 1970 sa Elena rozhodla vyskúšať gymnastiku a okamžite začala dosahovať úžasných výsledkov. Tréner nepochyboval: toto je budúci olympijský víťaz. Päťročné dievča sa začalo pripravovať na vážne súťaže.

Image

Športová kariéra

Zlato z moskovských olympijských hier Naimushina bolo vo veku 15 rokov. V roku 1979 bolo na majstrovstvách sveta v USA striebro, rovnako ako veľké množstvo víťazných pohárov a medailí na rôznych súťažiach v rodnom ZSSR. V roku 1980 sa Elena Naimushina stala majiteľkou svetového pohára, ako aj majsterkou ZSSR v log cvičeniach, striebornom a bronzovom medailistovi s podlahovým cvičením. Tam bolo oveľa viac víťazstiev. V 80. roku tak získala absolútny šampionát aj bronz. Vo veku 15 rokov otvorila vystúpenie tímu Sovietskeho zväzu na olympijských hrách v Moskve. Toto predstavenie bolo pre našich atlétov víťazstvom.

Elena nazývala cvičenia v denníku svoju silu v gymnastike. Tu sa naozaj nemala rovnocennú. Naimushina získala titul Čestný majster športu ZSSR. Na všetkých súťažiach národného tímu pôsobilo toto mladé dievča ako zabíjač. Táto úloha sa zvyčajne prideľuje najspoľahlivejším a psychologicky najstabilnejším dievčatám, pretože na ne padá všetka pozornosť sudcov. Musíme sa ukázať na maximum, a to je veľmi zodpovedné! V jednom rozhovore Elena pripustila, že v tejto úlohe bola veľmi ťažká. Tréner ju mohol vyzdvihnúť o piatej ráno, aby ju poslal trénovať na kládu alebo bary.

Image

S úlohou Naimushina zvládla „päť“. Takmer všetky filmy o olympijských hrách obsahovali film „Kalinka“ od Eleny. Prísni sudcovia nedokázali obmedziť obdiv, ako celá obrovská sála. Počas státia jej tlieskali a podľa hodnotení ju tréneri doslova skákali šťastím: 9 bodov a 95 bodov. To bol nezmysel! Noviny o tom písali už dlhú dobu, hovorili športoví nadšenci a toto predstavenie kleslo v histórii gymnastiky, napríklad Kumparsita. Zároveň zápasníci zápasili a Elena si spomínala, ako ju jeden z nich - Vanya Yarygin - chytil za ruky a hodil ju do vzduchu po tomto víťaznom východe na dlhú dobu. Potom bolo mnoho ďalších športových víťazstiev. Elena Naimushina opäť prejavila svoju silnú postavu, keď napriek varovaniam lekárov vystupovala na talianskom európskom pohári s trhlinou v chrbtici. A nielen to, ale aj vyhrané! Sama povedala, že mohla vyhrať všade okolo v Kanade, ale zranenie to neumožnilo.

V roku 1986 Elena promovala na Krasnojarskom štátnom pedagogickom ústave. V roku 1996 bol po prvýkrát v Krasnojarsku turnaj All-Russian Gymnastics Turnaj pomenovaný podľa Eleny Naymushiny. Doteraz sa koná každoročne.