osobnosť

John Higgins: životopis, fakty zo života, foto

Obsah:

Jedným z najvýznamnejších a najslávnejších predstaviteľov biliardu je John Higgins. Životopis hráča začal v mestečku Wisho, kde sa narodil 18. mája 1975. Škót získal medzinárodnú licenciu a od roku 1992 sa stal profesionálnym hráčom.

Spolu s ďalším, nemenej slávnym Britom Ronnie O'Sullivanom, vstúpil na svetovú elitu rôznych biliardových hier - snooker. Prvý víťaz sa stal v roku 1994, keď vo finále porazil Davea Harolda. Od tej chvíle sa jeho kariéra začala rýchlo rozvíjať.

Kariéra škótskeho „čarodejníka“

Počas prvých dvoch sezón svojej kariéry John trávil dosť skromne. Pomenoval sa na turnaji Grand Pri, kde senzačne získal prvé miesto. Slávny hráč sa tam nezastavil a už v budúcej sezóne vyhral dva tituly British Open a International Open. Tieto úspechy umožnili Škótovi obsadiť 11. miesto v rebríčku svetových snookerových hráčov.

V sezóne 1995 - 1996 John Higgins naďalej preukazoval vynikajúcu hru. Jeho zbierka trofejí doplnila niekoľko ďalších titulov: German Open, International Open. Stal sa štvrtinovým finalistom svetového turnaja a s istotou sa umiestnil v druhom riadku hodnotenia.

Sezóna 1997/98 bola v škótskej kariére najúspešnejšia. Higgins sa stal finalistom 8 turnajov. Teraz tu bolo iba majstrovstvá sveta, kde nebol známy veľkými úspechmi. Úspešná kombinácia okolností by mohla viesť hráča k drahocennému snu. Za týmto účelom musel Stephen Hendry v prvom kole súťaže prehrať a John získať prestížnu trofej. V dôsledku toho sa vyrovnal s touto úlohou a získal prvú líniu v rebríčku.

Vysoký a rýchly pokles

V sezóne 1998/99 John Higgins nebol schopný obhájiť svoj ligový titul. Hráč však zostal na prvom riadku vďaka víťazstvu v niekoľkých významných súťažiach: Masters, China International, UK Snooker Championship.

Budúca sezóna nebola o nič menej úspešná v kariére majstra. Na jednom z turnajov získal najviac bodov za hru. Po prvýkrát bolo na Pohári národov a potom na súťaži Irish Masters zaznamenané maximum 147 bodov. Higgins vyhral na turnaji Welsh Open a Grand Prix niekoľko ďalších cien za trofeje.

V sezóne 2000/01 začal John klesať. Spočiatku všetko šlo dobre a vo finále britského šampionátu porazil významného Marka Williamsa. V Grand Prix sa však prestal zúčastňovať kvôli svadbe. V súťaži Pohára národov prehral Ronnie O'Sullivan a klesol na tretie miesto vo svetovom rebríčku.

Napriek slabej úrovni hry v nasledujúcich dvoch sezónach sa John Higginsovi podarilo zostať v prvej päťke najlepších snookerových hráčov.

Vysoká úroveň zručností - prvý riadok v rebríčku

V roku 2005/06 získal Scot svoju dobrú formu. Na turnaji Grand Prix vyhral lavinové víťazstvo nad svojím večným súperom Ronnie O'Sullivanom. Zároveň John zaznamenal niekoľko záznamov: zaznamenal 4 stovky sérií a 494 bodov.

Britské majstrovstvá boli pre Higginsa menej úspešné. V ôsmom finále prehral so svojím súperom Kenom Dohertym, ale vyhral turnaj Wembley. V súťaži Malta Cup sa hráč dostane do finále, ale je porazený.

Na turnaji Welsh Open prehrá skúsený majster v záverečnej fáze 1/8. Zápas China Open končí pre Skota konečnou porážkou od Marka Williamsa. V roku 2006 bol jedným z obľúbených na majstrovstvách sveta. K všeobecnému prekvapeniu mnohých odborníkov sa však v prvom kole súťaže prehral Mark Selby. Napriek tejto skutočnosti sa snookerovému hráčovi Johnovi Higginsovi podarilo vrátiť prvý riadok hodnotenia.

Nestabilná hra, sklamanie fanúšikov

Fanúšikovia škótskeho „čarodejníka“ očakávali, že bude rovnako úspešný ako minulá sezóna. John ich však nespokojil, ale len sklamaný. Zúčastnil sa súťaže Trophy v Severnom Írsku, kde prehral s čínskym hráčom v záverečnej etape 1/8. Potom sa mu nepodarilo obhájiť titul majstra v súťaži Grand Prix.

Na britskom šampionáte Higgins ukázal vyššiu triedu a dosiahol štádium semifinále. Prehral však budúci víťaz Peter Ebdon. Potom skúsený pán začal klesať. Zlyhal v prvom kole súťaží Welsh Open a Malta Cup. Na turnaji China Open sa Škót dostal do štvrťfinále, kde prehral so svojím súperom a blízkym spojencom Grahamom Dottom.

Na prestížnej súťaži v Sheffielde nebol John Higgins obľúbený. Napriek tomu sa mu podarilo rehabilitovať pred fanúšikmi a získať ďalšiu trofej.

Svetová sláva je prvý veľký úspech

V roku 1998 sa Škótsko zúčastnilo majstrovstiev sveta. Prvýkrát vo svojej kariére sa dostal do finále a chytil víťazstvo od mladého a sľubného Marka Selbyho. Angličan sa kvalifikoval a ukázal vynikajúcu hru. Jeho súper však preukázal skutočnú zručnosť a vôľu zvíťaziť. Výsledkom bolo, že „čarodejník“ oslavoval úspech.

Prvým majstrom sa stal v roku 1998, keď mal iba 23 rokov, pred dvoma skvelými hráčmi v tomto ukazovateli, Williamsom a O'Salivannou. Po 9 rokoch vyhral druhú trofej majstrovstiev sveta.

V roku 2007 John Higgins, držiteľ čestného titulu „člen Rádu Britskej ríše“, v rozhovore pripustil, že táto udalosť sa po narodení dieťaťa stala jednou z najdôležitejších v jeho živote.

Nasledujúca sezóna nebola pre skúseného hráča o nič menej úspešná. Vyhral súťaž Grand Prix a získal svoj tretí titul šampionátu. V rebríčku snookerových hráčov obsadil 4. miesto ao rok neskôr sa stal jeho vodcom.

Obvinenie z podplácania

V apríli 2010 sa škótsky hráč a jeho manažér zúčastnili na obchodnom stretnutí. Jeden vplyvný podnikateľ navrhol, aby Higgins a Mooney usporiadali sériu snookerových súťaží na zmluvnom základe.

V tom čase sa držiteľ svetového titulu trikrát rozhodol, že súhlasí s lákavou ponukou a usporiadaním zmluvnej hry. V dôsledku toho musel John pripustiť niekoľko rámcov. Celková suma úplatku bola asi 400 000 dolárov.

Po internom vyšetrovaní bolo spoločnosti Higgins vylúčené z účasti na súťažiach snooker. Skúsený Scot sa napriek tomu rozhodol obvinenia vyvrátiť a uviedol, že za celú svoju profesionálnu kariéru nikdy úmyselne nevynechal.

Podľa rozhodnutia nezávislého tribunálu bol hráčovi uložený pokuta a zákaz na šesť mesiacov a jeho manažér bol na celý život pozastavený od snooker.

Návrat do hry

Po návrate z turnaja John vyhral niekoľko turnajov. Dvaja z nich sú najprestížnejší: majstrovstvá Veľkej Británie a majstrovstvá sveta. Škótsko naďalej preukazovalo vysokú úroveň biliardu. John Higgins, ktorého životopis je priamym dôkazom jeho talentu, „dokázal“ zvíťaziť aj v ETPC-5. ETPC-6 pre neho nebol taký úspešný. Dosiahol finále, ale prehral s budúcim majstrom Michaelom Holtom.

John usporiadal britské majstrovstvá na vysokej úrovni a vo finále sa stretol s Markom Williamsom. V priebehu stretnutia hráč pripustil skóre 2: 7 a 5: 9. V ťažkom zápase sa však Higginsovi podarilo zvíťaziť. Tento titul bol tretí v jeho kariére.

Na februárovom turnaji Welsh Open dosiahol finále a získal ďalšiu trofej, keď porazil Stephena Maguire s celkovým skóre 9: 6. Nasledujúci mesiac zvíťazil Škót v súťaži Hainan Classic.

Život mimo snooker

Aj štvornásobný majster sveta John Higgins má právo na súkromie. V roku 2000 uzavrel oficiálne manželstvo so svojou milovanou priateľkou Denise. V priebehu rokov mali tri deti: dievča Claudia, chlapci Oliver a Pierce. Okrem toho sa vždy snaží navštevovať futbalové zápasy svojho obľúbeného keltského tímu.

V roku 2006, po prehratí finále Maltského pohára, bol John kvôli vysokej intoxikácii alkoholom vylúčený z lietadla. V príprave na ďalší turnaj a svetovú slávu v Crucible sa však hráčovi podarilo opustiť konzumáciu alkoholu.

Higgins utrpel v roku 2011 veľkú tragédiu. Jeho otec zomrel na rakovinu. Takmer vždy sprevádzal svojho syna na všetkých svetových turnajoch.